Kardiyo Yapmak İcin En İdeal Zaman Dilimi

Vücut geliştirmeye yeni başlayanların veya yürüyüş yaparak, koşarak, bisiklet sürerek kilo vermek isteyen insanların aklındaki o soruyu cevaplayalım.

''Yağ yakmak için ne zaman kardiyo yapmalıyım?''

Vücut geliştirme yapanlar için kardiyo, ağırlık antrenmanlarından önce veya ağırlık antrenmanlarından sonra yapılabilir. Çok da fark yoktur. Fakat amacınız ciddi anlamda yağmak ise kardiyoyu sabahları uyanır uyanmaz, hiçbir şey yemeden hemen yapmanız tavsiye edilir.

Neden Sabah Uyandıktan Hemen Sonra?

Sabah kalktığınızda bütün gece yemek yenilmediği için kandaki şeker oranı düşüktür, dolayısıyla insülin hormonu hala uyuma modundadır. Bu da şu demektir, insülinin karşıt hormonu olan glukagon denilen hormon, tavan yapmıştır, en yüksek seviyededir ve glukagon hormonunun görevi yağ yakmaktır. Yani sabahları vücut yağ yakma modunda olur.

 O yüzden sabah uyandıktan hemen sonra aç karnına kardiyo çalışmasına başlarsak vücut enerji olarak yağ depolarını kullanmaya başlar, dolayısıyla da çok daha fazla yağ yakmış olursunuz.


Sağlık Açısından Riskli Midir?


Genel olarak hayır, ancak bu konuda dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Özellikle düşük kan şekeri sorunu olan ve buna bağlı olarak hipoglisemi atakları geçiren insanlar, reflü hastalığına sahip insanlar için bu kardiyo yöntemi sağlık açısından oldukça risklidir.

 Öte yandan eğer bünyeniz açlığa alışık değilse ilk başladığınız zamanlar kardiyo süresini kademeli olarak arttırmalı, birden yüklenmemelisiniz. Aksi takdirde sağlıklı bireyler olarak sizler de anlık olarak kan şekeri düşüklüğü sorunuyla karşılaşabilirsiniz.
Dipnot: Bu makalemde Savaş Cebeci'nin ''Yag Yakmak Icin Ne Zaman Kardiyo Yapmaliyim'' başlıklı videosundan faydalandım.

Son
Önceki
Sonraki Post »