Vücut Geliştirmede Uykunun Önemi / Uykusuzluk İçin Supplement Önerisi

Kas gelişiminde yadsınamaz bir etkisi olan uyku konusuna değinelim. 


Kas gelişiminde uyku çok önemlidir, büyümemizi sağlayan ama hepsinden önemlisi sağlıklı olmamızı sağlayan en büyük faktör yeterli uykudur.

Nedir yeterli uyku? Uykudan uyandığınızda dinlenik olarak uyanmanız. Yani uykudaki kalitedir. Kaç saat uyumanız gerekiyor, ortalama 8 saat. Tam rakam istiyorsanız 5 uyuma cycle'ı nedir bu, her cycle 1.5 saattir yani 5x1.5= 7.5 saat. Yani 7.5 saat uyumanız gerekmekte.

(Uykusuzluk Problemi Çekenler İçin Supplement Önerisi)
Uykuya dalmakta problem çekiyorsanız size önerebileceğim supplement Melatonindir.
Bu Melatonin supplementi  uyku kalitenizi arttırmanızda yardımcı olacaktır fakat bunu alışkanlık haline getirmemelisiniz. Sürekli melatonin alıp uykuya geçerseniz vücuttaki melatonin salınımını sekteye uğratırsınız. Bunlar arada uykusuzluk problemi çektiğinizde alabileceğiniz supplementtir.

Bir başka önerim odanız karanlık olmalı. Kalın perdeler kullanmalısınız ki, içeriye ışık girmesin. En küçük bir ışıkta vücut melatonin salgılamayı azaltıyor dolayısıyla uyku kalitesi bozuluyor.

Çok geç antrenman yapmamalısnız. Saat 8-9-10 aralığında antrenman yapmayın. Yapabiliyorsanız uykudan en geç 4 saat önce antrenman yapmalısnız.

Uykunuz yoksa yatağa uzanıp saati seyretmeyin. Ya da yatağa telefon, tablet gibi cihazlarla girip renkıli, ışıklı cihazlarla beyninizi aktif etmeyin. Kitap okuyabilirsiniz, bu uykunuzu getirebilir.

Tekrar söylemek gerek: Uyku çok önemli! Çünkü özellikle growth (Büyüme Hormonu) uyuduğumuz zaman en yüksek pit noktasına çıkmaktadır. Yani en fazla salınımın olduğu zamandır.

Ve uyumadan önce basit karbonhidratlar almamaya bakın. Örneklemek gerekirse: Ekmek, sandiviç, makarna vb. gibi... Yani fazla karbonhidrat, özellikle de basit karbonhidrat alıp uykuya geçtiğinizde insülininiz yüksek seviyede uykuya geçmiş oluyorsunuz bu da growth hormonunu düşürüyor. Daha da önemlisi insülin yüksek olduğu zaman insülin hormonunun tersi olan hormon Glukagon'un çalışmasını engelliyor... Glukagon hormonu ki kendisi vücutta yağ yakan hormondur.

Dolayısıyla yatmadan önce protein tozu, özellikle casein içebilirsiniz veya whey protein. İmkanınız varsa Whey protein ile Casein proteini de karıştırabilirsiniz daha iyi olur. Bunun dışında karbonhidratlardan yatmadan önce uzak durun. Herkese İyi Uykular :)

Dipnot: Bu makalemde Savaş Cebeci'nin Vücut Geliştirmede Uyku Çok Önemli başlıklı videosundan faydalandım.