Vücut Geliştirmeci Vs Powerlifter - Hangisi Daha Güçlü?

Konu hakkında yaygın bir inanış var, o da şu ''Vücutçular içi boş kaslara sahip, kasları kocaman ama güç yok, steroid alıp şişiyorlar.'' Böyle bir inanış var.


Powerlifterlar daha güçlü, şimdi bu doğru mu... Öncelikle steroid konusuna gelirsek evet profesyonel sporcuların hepsi ilaç kullanıyor. Yoksa zaten o acayip vücutlar çıkmazdı bu kısım doğru. Fakat powerlifterlar steroid kullanmıyor mu zannediyorsunuz, onlar da kullanıyorlar.

Gerçi steroid konusu geniş bir konu vücutçuların başına patlasa da... Hemen hemen profesyonel yarışılan her branşta kullanılıyor. Belki masa tenisinde falan kullanılmıyordur. Yani bunu atleti de kullanıyor, futbolcusu da kullanıyor, basketbolcusu da kullanıyor. Vücut geliştirmecilerdeki kadar yaygın olmasa da...

Demek ki bu steroid konusunu bir kere kapatalım. Çünkü powerlifter da kullanıyor vücut geliştirmeci de kullanıyor. Profesyonelse her ikisi de kullanıyor.

Şimdi powerlifter daha mı güçlü sorusuna gelelim. Ne yaptığına bağlı, vücut geliştirmedeki amaç kası büyütmektir, kasa şekil vermektir. Amaç o olduğu için güçle ilgilenmezler fakat bu vücut geliştirmecilerin güçsüz olduğu anlamına gelmez. Bakınız Mr. Olympia'da yarışmış vücutçulara, adamlar 200 KG İncline Barbell Press yapıyor ve bunu 10 tekrar 15 tekrar yapıyor, 8-10 set yapıyor.

Powerlifter ne yapıyor? Yaptığı temel olarak 3 hareket var. Bunlar Bench Press, Deadlift, Squat. O hareketlerde vücut geliştirmedeciden daha güçlüdür ama vücut geliştirmeci de güçsüz anlamına gelmez. Çünkü profesyonel vücut geliştirmeci de o kilolara yakın kilolarla çalışabiliyor. Çünkü vücut geliştirmeci tek tekrar yapmıyor ama 15 tekrar yapıyor. Ama belki bir powerlifterın o hareketlerde 30 saniye, 45 saniye dinlenmeyle 10 tekrar 15 tekrar 8 set 10 set yapsın, bakalım o zaman nasıl tepki gösterecek. Vücutta güç olayı şöyle oluşuyor, güç de değil de kasılma...

Motor Unit diye bir tanımlama vardır. Bu şudur bir motor nöron ve idare ettiği bütün kas liflerinin tümüne Motor unit denir. Yani beyinden emir gelir ''Bench Press yap.'' beyinden emir gelir hangi kaslar kasılacak? ''Triceps  kasılacak, Pektoralis majör kasılacak'' O emri kaslara ulaştıran motor nöron vardır yani uyarıcı nöron. Ve o çeşitli kas liflerine yapışır, o kas liflerini uyarır.

Sürekli tek tekrar yaparsanız artık merkezi sinir sistemi ( nörovasküler sistem), Kas iskelet sistemi o hareketlere alışmıştır dolayısıyla siz 1 tekrarı vücut geliştirmeciye göre daha çabuk yapabilirsiniz. Vücutçu da powerliftera göre daha çok 10-15 tekrar çıkartabilir. Bu demek değildir ki vücut geliştirmeci güçsüz. Şunu söyliyeyim o 3 harekette, nedir o 3 hareket Bench press, Squat, Deadlift evet powerlifting yapanlar bu hareketlerde vücut geliştirmecilerden daha güçlüdür.

Ama onun dışında vücut geliştirmeciler de aşağı yukarı powerlifterların çalıştığı kilolara yakın kilolarla çalışabilir. Vücut geliştirmede amaç güce odaklanmak değil, kası çalıştırmaktır dolayısıyla amaç kası büyütmektir.

Bir vücut geliştirmeci isterse powerlifting de yapabilir.


 Powerlifting dalında kasın görüntüsüne önem verilmez dolayısıyla adamlar diyet falan yapmıyorlar. Vücut gelitirmede öyle değil, vücut geliştirmede adam diyete giriyor, karbonhidratı azaltıyor falan dolayısıyla güçte düşme yaşanıyor. Fakat powerliftingte böyle bir durum yok, diyet yok, diğer taraftan adamlar sürekli aynı hareketleri yapıyor.

Onun dışında 3 harekette vücut geliştirmeciden güçlüdür dedim ya, diğer taraftan Lat Pull Down yapsınlar mesela, vücut geliştirmeci kadar ağır kilolarda yapamazlar.

Yani konuyu toparlayacak olursak Vücut Geliştirmeciler güçsüz değildir. Bu vücut geliştirmecileri genelde kıskanan vücudu olmayan tipler tarafından uydurulmuş şeylerdir. Böyle bir gerçek yok, bunun bilimsel bir dayanağı da yok. Motor unit olayına değindik biraz evvel, vücut geliştirmeciler de güçlüdür.

Diğer taraftan, Bench Press, Squat, Deadlift hareketlerinde powerliftarlar vücutçudan daha güçlüdür ama vücut geliştirmeciler de onlara yakın kilolar basarlar.

Vücut Geliştirmeci isterse de Powerlifting'e geçebilir. Eğer sadece güce önem veriyorsa. Sonuçta büyük kas, büyük güç demektir arkadaşlar. Yoksa adamda 56 CM kol olacak, adam ağır kilo basamayacak olur mu yok öyle birşey :) bunlar uydurma şeylerdir. Vücut Geliştirme yaptığınızda da gücünüz ciddi derecede artış gösterecektir. Bütün olay bu :)

Herkese Bol Şans...

Dipnot: Bu makalemde Savaş Cebeci'nin ''Vücutçu & Powerlifter Hangisi Güçlü'' başlıklı videosundan faydalandım.