İdeal Kilom Kaç Olmalı - İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır? Tıkla İdeal Kilonu Öğren

İdela kilo hesaplamak için çeşitli yöntemler  vardır. 


Sitemizde bulunan ideal kilo hesaplama aracı örneğin. Boyunuzu, kilonuzu, cinsiyetinizi ve yaşınızı yazıyorsunuz ona göre bir oran çıkartıyor, fakat ortaya çıkan sonuçlar spor yapmayan,  standart bir yaşamı olan insanlar için uygun daha çok.

İdeal kilo konusu kişiden kişiye değişiyor. Bir örnek vermek gerekirse düzenli olarak vücut geliştirme sporuyla uğraşan A kişisi 1.87 boyunda 93 kg olsun, bu kişiye kilolu diyebilir miyiz? Muhtemelen hayır. Öte yandan da aynı boyda B kişisi olsun, B kişisi spor yapmıyor kilosu 82, zayıf görünümlü ama göbekli, bu vücut tipinin genel adı Skinny Fat, türkçeye ise 'Zayıf görünümlü şişman' olarak çevirebiliriz.

 Kadınlar için de aynı vücut tipi geçerlidir, vücudun üst kısmı zayıf ama basenler, kalça kısmı geniştir, çünkü yağ orada birikmiştir. Erkeklerde de bildiğiniz üzere yağ göbekte birikiyor, üst taraf zayıf ama aşağıda göbek var.

O yüzden ideal kilo yoktur, ideal yağ oranı vardır diyebiliriz. İdeal yağ oranı nedir diye sorarsanız bu sorunun cevabı basittir, net rakamlar söylemek gerekirse İyi, fit bir vücuda sahip olmak isteyen kadınlar ortalama %19-20 yağ oranı idealdir, erkekler için ise ideal olarak %10'un üzerine çıkmamaları tavsiye edilmektedir.

Peki yağ oranınızı nasıl ölçeceksiniz? Bununla ilgili spor salonlarında aletler  var, ama bunlar doğru ölçüm yapmaz. Bunun en doğru yöntemi yağ oranı ölçümü yapan özel havuzların içine girmenizdir, en doğru şekli budur.
Bunun haricinde bir de Caliper (Deri kıvrım ölçümü) denilen yöntem vardır, vücuttaki kıvrımları tutarak, o kıvrımların ölçüsüne bakılır örneğin tricepsinize bakıyorsunuz 1 cm, göbeğinize bakıyorsunuz 2 cm, çeşitli ölçü yerleri var, bunları oranlayan programlar var, oranları girdiğiniz zaman ne kadar yağ oranınız olduğunu gösteriyor.

Bu yüzden yağ oranı önemlidir, kilo önemli değil. Mesela erkekler için söyliyelim, profesyonel vücut geliştirmeciler var, Mr. Olympia düzeyinde insanların kiloları 130-140 kilo aralığındadır fakat yağ oranları %6-%7 civarlarındadır. Bellerinin çevresi aşağı yukarı 82 cm'dir, ancak normalde 130-140 kg hiç spor yapmayan bir adamın göbeğinin etrafı belki 120 cm olur... Dolayısıyla kilonun değil ne kadar yağ oranının olduğu önemlidir.

Kadınlar için %19-21 aralığını tavsiye ediyorum yağ oranı konusunda, erkekler için ise tekrar ediyorum,  fit bir vücuda sahip olmak istiyorsanız tavsiyem %10 yağ oranının üstüne çıkmamalısınız.

Dipnot: Bu makalemde Savaş Cebeci'nin ''İdeal Kilom Kaç Olmalı?'' başlıklı videosundan faydalandım.