Bir Defalığına Steroid Kürü Yapsam Birşey Olur Mu?

Steroidler aslında epey uzun bir konu. 


Bir kişi eğer yetişkinse, yani 20 yaşını geçmişse benim için o kişi kendi bacağından asılır. İster kullanır, ister kullanmaz fakat özellikle yaşı küçük çocukların özendirilmesine karşıyım.

Bir kere steroid kürü yapsam birşey olur mu? Arkadaşlar öncelikle steroidlerin zararları kişiden kişiye değişiyor. Yani herkesin biyolojisi, vücudunun verdiği tepki farklı. Kimisinde tansiyonu yükseltiyor, kimisinde tansiyona etkisi yok fakat kolestrolü yükseltiyor. Bu ikisi de kalp krizi sebebi ve yüksek miktarda steroid kullanan Prolardan ölen birçok kişi var.

Dolayısıyla vücudun nasıl tepki vereceğini denemeden bilemeyiz fakat mutlaka yan etkisi var. Kısa vadeli yan etkisi var, uzun vadeli yan etkisi var.

Kısa vadede kolestrolü veya tansiyonu yükseltebilir, kırmızı kan hücrelerini yükseltebilir.
Uzun vadede kalpte büyüme yapıyor. Kalp duvarında kalınlaşma yapıyor, dolayısıyla bunlar da uzun vadeleri etkileri.

Şimdi bir kür yapsam birşey olur mu sorusuna gelirsek. Bir kür ile otuz kür yapmak arasında fark var. Dolayısıyla bir kürü yaparsan otuz kür ile kıyasladığın zaman, yıllarca yapan adamla kıyas yaparsan tabii ki de senin zarar görme ihtimaliniz daha az. Ama bu demek değildir ki bir kürden zarar gelmeyecek.

Bir kür muhtemelen sizi öldürmeyecek, kas kütlesi de yapacaksınız. Fakat problem şurada bir kür yaptınız, kas kütlesini yaptınız. Zaten en büyük kazanım ilk kürdedir, ondan sonra çok düşer gelişim. Büyüdün, hoşuna gitti ondan sonra ne olacak biliyor musunuz? Kür bitecek. Bir ay içinde, fazla değil bir ay içinde aldığınız kilonun kafadan yarısını vereceksiniz.

Ondan sonra iki üç ay içerisinde o aldığınızı da vereceksiniz arkadaşlar. Belki bir kısmını tutarsınız. Ondan sonra ne olacak söyliyeyim size... Kürü yaptınız, şiştiniz etraftan çok güzel tepkiler aldınız ''Ooo moruk süper yaptın kollar böyle oldu, göğüsler şöyle falan ooo'' size bir özgüven geldi, egonuz ortaya çıktı. Çünkü siz artık büyüksünüz, yürüyüşünüz bile değişmiş olabilir. İşte kürü bıraktınız, dediğim gibi gidecek bütün kütle, tekrar küçülmeniz sizin psikolojinizi bozacak. Çünkü o kadar kendinizi büyük, iri görmeye alışmışsınız, etraftan o kadar iltifatlar aldınız egonuz tavan yaptı. Siz şimdi tekrar eski halinize döndüğünüzde sizin psikolojiniz bozulacak dolayısıyla tekrar kür yapacaksınız.

Bir kür, bir kür ile kalmayacak. Size garanti veriyorum, sürekli yapacaksınız bunu. Yapacaksınız küçüleceksiniz tekrar yapacaksınız falan. O sürekli kocaman gezen vücutçular sürekli kür yapıyorlar arkadaşlar yoksa öyle bir kere yapsam, yaptığım kalsa falan hadi riske girersin. Ama işte öyle olmuyor.

İkinci dezavantajı ise kürü bitirdiğinizde siz dışarıdan testesteron almaya başladığınızda sizin vücudunuzun ürettiği testesteron azalıyor. Vücut artık testesteron üretmeyi bırakıyor ya da çok az üretiyor. Çünkü diyor ki dışarıdan zaten testesteron geliyor...

O yüzden steroid kürlerinde birçok kişinin yumurtaları küçülür. Şimdi siz testesteron alımını kestiğinizde diyelim ki kürden önce testesteron seviyeniz 800ng. Küre başladınız sizin testesteronunuz tavan yapacak, belki 1500'lere çıkacak fakat sonra ne oluyor biliyor musunuz testesteron alımını kestiğinizde sizin testesteronunuz 400'e düşecek belki 200'e düşecek. Yani siz ilaca başlamadan önceki testesteron seviyeniz artık olmayacak.

Testesteron, ilacı bıraktığınızda yerine geliyor. Fakat o süre çok uzun oluyor arkadaşlar. Ne kadar sürüyor derseniz ilaca göre değişir. Testeron ilacında yarılanma ömürleri uzundur.

Yani bu ilaçların vücuttan atılması uzun sürüyor. Siz mesela Deca denilen ilacı vücudunuza alın, vücudunuzdan atılması aldığınız miktara göre değişmekle birlikte 1-2 sene vücutta kalıyor. Bu sefer siz dışarıdan aldığınız testesteronu kestiniz, e vücutta da yok. Kayıp başlıyor, bunun kas kaybının yanında cinsel performans gibi birçok etkileri var.

Dolayısıyla bir küre diye birşey yok arkadaşlar. Bir kürü yapacaksınız kocaman olacaksınız, bu arada diğer tarafı da var cinsel olarak aktif olacaksınız. Sürekli ereksiyon halindesiniz, sürekli ayaktasınız. Fakat sonra testesteron alımını keseceksiniz ''Ayakta'' oluyor size ''?'' :)

Ereksiyon olamıyorsunuz, psikolojiniz bozuluyor ondan sonra arkadaşlar, kazandığınız kas kütlesini de kaybediyorsunuz. İşte o zaman tekrar kür yapacaksınız. Başka yolu yok.

Dolayısıyla bir kür yapsanız ölmezsiniz muhtemelen belki çok fazla zarar da görmezsiniz ama size garanti veriyorum o bir kür ile kalmayacak. Devam edeceksiniz, devam edeceksiniz ondan sonra olayınız kür olacak. Ya da komple bu işlerden soğuyacaksınız çünkü bir daha kür yapmasanız küçüksünüz, testesteronun yenilenmesi zaman alıyor, kaslarınızda kayıp olacak, bir anda dev iken, cinsel olarak aktifken bir anda cinsel olarak deaktif olamazsınız psikolojiniz bozulur.

İster kullanın ister kullanmayın ama bunları bilin.

Ayrıca Türkiye'de ilaçlar çok bilinçsiz kullanılıyor. Onu da araştırmanız lazım. Türkiye'de bu ilaçların kimyasal yapılarını bilerek kullanan belki vardır, belki yoktur bilemeyiz.

Steroid ile ne kadar gelişim gösterebileceğiniz ise genetiğinize bağlıdır... Adamın genetiği iyidir vücudu ilaca tepki verir çabuk büyür fakat bu adamı steroid uzmanı yapmaz. Ya da adam vücut yapmış ama ne kadar sağlığına zarar vermiş. Bu ilaçları kullanırken, ilaçların yan etkilerini de minimuma indirerek kullanmak lazım. Şimdi bu adam vücudu yaptı da belki böbreği bozdu, belki adam tansiyon hastası. Yani bunları yaşayan adam kalkıp size bunları anlatmaz. ''Ooo ben ilaç kullandım böbrekleri bozdum falan'' demez.

Hep size buzdağının üst kısmını gösterirler, onun altında vardır daha büyükleri... İşte onları söylemezler. Bu bağlamda iyi düşünün arkadaşlar.

Ama doğru bir şekilde kullanırsanız sonuç alırsınız. Orası da kesin. Tavsiyeler bunlar, herkese bol şans.

Dipnot: Bu makalemde Savaş Cebeci'nin ''Bir Kür Yapsam Birşey Olur mu'' başlıklı videosundan faydalandım.