Uzun Boylular İçin Vücut Geliştirme

Uzun boylularda kas gelişimi...  


Uzun boylularda kas inşası kısa boylulara kıyasla daha uzun sürer. Fakat bu ''Uzun boylu birisinin kas yapma, hipertrofi oluşturma daha yavaş, kısa boyluda daha hızlıdır.'' demek değildir.

  Uzun boyluların kas kütlesi ve kas uzunluğu daha fazladır.

 Ortalama 1.60 boyunda bir insanın gözle görülür bir kas kütlesi inşa etme süresi 4 sene olsun. Aynısını 1.90 boyunda bir adamın inşa etmesi aşağı yukarı 2 katı zaman alabiliyor. Çünkü kemikler uzundur. Örneğin kol kası, humerus kemiği (omuz kemiği) vs...

 Kas uzun olduğu için doldurması da daha uzun zaman alır.

 Doldurduktan sonra ise tadından yenmez.Çünkü toplumda uzun boyda kaslı insan sayısı çok azdır, 1.85'in üzerinde vücudu doldurmuş adam nadir görürsünüz. Dolayısıyla bir yere girdiğinizde de dikkat çekersiniz.

 Sonuç olarak boyunuz uzunsa can sıkılacak bir durum yoktur. Çünkü uğraşırsanız kas inşa edebilirsiniz fakat boy değiştirilebilir birşey değildir.

Uzun boylular için ayrı bir çalışma sistemi bulunmamakta fakat boyunuzla birlikte omurganız da uzun olduğu için omurgaya yük bindirebilecek squat ve türevi hareketlerden kaçınmalısınız.  Bench press vazgeçilmeziniz olmamalı, değindiğimiz gibi humerus uzun olduğu için o kısma da yük biniyor dolayısıyla sakatlık riski ortaya çıkıyor. Makinalara yönelebilirsiniz.

Velhasıl çalışmalara aynen devam edin... Arnold Schwarzenegger gibi bir ismin de 1.88 boyunda olduğunu unutmayın.

Dipnot: Bu makalemde Savaş Cebeci'nin uzun boylularda kas yapmak başlıklı videosundan faydalandım.