Sigara ve Vücut Geliştirme

 Sigara ve Vücut Geliştirme


Bugün ''Sigaranın vücut geliştirmeye bir etkisi veya zararı var mı?'' sorusuna yanıt arayalım istedim...

Sigaranın vücut geliştirmeye etkisi nasıl oluyor bundan bahsedelim.Damar sertliği(Ateroskleroz ): Vücudu besleyen, vücuda oksijen götüren kan damarları  elastik bir yapıya sahiptir. Yani bu damarlar duruma göre genişler, örneğin daha fazla kan pompalandığı an damarlarımız genişler. Hastalık durumunda ise damarlar elastikiyet yapısını kaybediyor yani sertleşiyor ve damar sertleşmesi denilen olay başlıyor. Damar sertleşmesi durumunda, damarın iç kısımlarında daralma, plaklar (Atero plakları)  oluşuyor. Plaklaşmanın olduğu yerlerde damar elastikiyet özelliğini kaybediyor ve kan akışı azalıyor.

Plaklaşmayı oluşturan çeşitli sebeplerin başında da sigara geliyor.Kolestrol, kalsiyum, artık hücreler (Beyaz kan hücreleri) de damar sertleşmesine neden olan etkenlerden bazıları.

Kan Pıhtılaşması: Sigara kanın pıhtılaşma özelliğini arttıyor, yani kanın akışkanlığı azalıyor. Daha katı bir hale geliyor.

Şimdi vücut geliştirmeye bunların etkisi nedir bundan bahsedelim.

Vücut geliştirmede yaptığımız olay: kas, bizim amacımız bu kasa mümkün olduğunca kan ulaştırmak. Kasa kan ulaşması demek, daha fazla oksijen demek. Daha fazla besin demek. Zaten kas gelişiminde en önemli şey kasa kan pompalamak, daha fazla besin ulaştırmak, daha fazla oksijen ve testesteron ulaştırmak.

Dolayısıyla sigara içtiğinizde, damar sertliği oluşacak, kan damarları mesafesi azalacak. Daha az kan pompalayacağız. Diğer taraftan da kanın akışkanlık özelliği azaldığı için, pıhtılaşma miktarı arttığı için kan kaslara ulaşma konusunda kısıtlanacak.

Öte yandan şöyle bir problem daha var. Damarlar daraldığı zaman, kalp daha fazla çalışıyor, daha güçlü kasılmaya çalışıyor ki yeterli miktarda kan pompalasın. Bu durum da yüksek tansiyona sebep olabiliyor. Ve bunlar birbirini tetikliyor, yüksek tansiyon da damar sertliğine sebep oluyor. Birbirleriyle pozitif ilişkileri var.

Antrenmanlarda daha fazla kan pompalanıyor, daha yoğun çalışıyoruz. Eğer damarlarda tıkanıklık, bir plak oluşumu varsa kalbe daha fazla yük vermek demektir bu.

Zamanla bu plaklardan biri koptuğu zaman, kalbe giden damarı tıkıyor.  Koroner damarlardan biri tıkandığı an kalp krizi meydana gelebiliyor. Ya da bu plak beyni besleyen Carotid Artery(Şahdamarı) denilen damarları tıkadığı zaman ise inme (felç) meydana geliyor.

Konuyu tekrar toparlamak gerekirse sigara plak oluşumunu arttırıyor, damarlarda daralma oluşuyor, daralma oluştuğu için iskelet kaslarına daha az kan gidiyor, daha az kan gittiği için ise vücut geliştirmeye etkisi negatif yönde oluyor.

Çünkü daha az kan demek: Daha az besin, daha az oksijen, daha az testesteron demek.

Kasın etrafını saran Fascia(Bağdoku) isimli yapı vardır. Fascia kasın etrafını örten bir zardır. Şayet  sağlıklı damarlarımız yoksa ve iskelet kaslarına yeterince kan pompalayamayız kaslar yeterince pump olmaz. Yeterli seviyede pump olmaz ise Fascia yapısı gerilmez. Eğer fascia gerilmezse kas büyümekte zorlanır. Çünkü kasın etrafındaki fascia, kası sıkıyor dolayısıyla kasın büyümeye imkanı kalmıyor.

  • Peki sigara içersek vücut geliştirme yapabilir miyiz? Evet.
     
  • Sigara içersek kaslarımız büyür mü? Evet.
     
  • Sigara içersek vücut geliştirme yarışmalarına katılabilir miyiz, derece yapabilir miyiz? Evet.
     
Bu detayların hiçbirisini sigara engellemez fakat sigara içilmediği takdirde çok fazla enerji harcamadan, çok fazla kalbi yormadan aynı sonuçlara ulaşılabilir. Sigara içilmese muhtemelen daha iyi sonuçlar alınabilir.

Sigara içenler, sigaranın zararlarını elbet biliyorlardır, öğrenmiş olduk ki vücut geliştirmeye de böyle negatif etkisi var. Bırakmanızı tavsiye ediyorum.

Dipnot: Bu makalemde Savaş Cebeci'nin Sigara ve Vücut Geliştirme başlıklı videosundan yararlandım.