Kreatin: Saç Döker Mi? / Yükleme Yaparak Kullanılmalı mı?

''Kreatin saç döker mi?''


Kreatinle ilgili basit mekanizmalar var. Biri de şu kreatin tüketimi, kreatin supplemantasyonu bedenimizdeki Dihidrotestosteron  yani testesteronun daha aktif bir formunu arttırabilir.
Dolayısıyla dihidrotestosterona(DHT) bağlı olan erkek tipi saç dökülmesinde artış görülebilir.


Bu durum herkeste olmak zorunda değil çünkü erkek tipi saç dökülmesi genellikle genetiğe bağlı devam eder ve çoğu zaman çözümü olmayan ve durdurulamayan bir süreçtir. Eğer ki baba tarafında gördüğünüz birçok insan kelse, ve bu kellik erken yaşta başladıysa sizin ailenizde de genetik olarak erkek tipi saç dökülmesine sahip olabilir.

Bu tip genetiğe sahip olan kişiler kreatin kullanırken saç dökülmesi yaşayabilir fakat kreatin kullanmasalar bile erkek tipi saç dökülmesine sahip oldukları icin bedenlerinde mevcut olarak bulunan DHT saç dökülmesi yapacaktir.

Sonuca gelecek olursak kreatin kullanmak erkek tipi kullanmak erkek tipi saç dökülmesine sahip genetiği kötü erkeklerde mevcut saç dökülmesini arttırabilir. Yalnız hiç olmayan bir saç dökülmesini, erkek tipi saç dökülmesi olmayan kişilerde kellik yapmaz. Böyle bir şey yoktur.

''Kreatin yüklemesi yapılmalı mı?''


Kreatin (Creatine) hücre içerisinde normalde de bulunan, sizin antrenman performansınızı, dayanıklılığınızı, patlayıcı gücünüzü, hücre hacminizi ve dolayısıyla antrenman sonrası yapılanmanızı ve kas gelişimini arttıran bir moleküldür. Bu molekülden daha fazla yarar sağlamak isteyen bireyler Kreatin supplementine yöneliyorlar.

Bu supplemantasyonda birinci öncelik kreatin hücre düzeyini arttırmak. Zaten normal besinlerle de kreatin tükettiğimizi varsayarsak kreatin düzeyini belli bir seviyenin üzerine çıkartmak ve performansınızı gözle görülür  şekilde arttırmak için kreatin yüklemesi yapmanız gerekiyor.

 İdame dozunda, yani uzun süre kullanılacak düşük doz kreatin hücre kreatin düzeyini arttırmaz sadece size küçük miktarlarda kreatin takviyesi sağlar.

Eğer performans artışı istiyorsanız, hücre içi su miktarını arttırmak istiyorsanız, egzersiz sonrası kas yapılanmasını arttırmak istiyorsanız kreatini yükleyip hücre düzeyini maksimuma çıkartmalı ve o maksimum düzeyi korumalısınız.

Bunun haricinde düşük doz yapılan kreatin tüketimi performansta ciddi artışlar yapmayacaktır. Dolayısıyla uzun süre kreatin kullansanız bile ''Ya bu kreatin hiçbir işe yaramadı.'' diyebilirsiniz. Yaramaz, çünkü yükleme yapmanız gerekiyor.Sonraki
« Önceki Post
First